Home Assistant: konečně chytrý dům

Chytrý dům pro ovládání, kontrolu a lepší život u vás doma.

Pro náš dům jsem zvolil systém Home Assistant. Jde o software a snadno do něj integrujete skoro všechny rádoby chytré elektronické věcičky, které vás doma obklopují. Může to být čistička vzduchu, vysavač, klimatizace, teploměry, spotřebiče atd. a dát jim druhý, mnohem lepší mozek. Má širokou základnu vývojářů i uživatelů. Snadno tak najdete řešení problému nebo radu o pomoc a sami můžete přispět s něčím novým.

Home Assistant není pro každého

Teď vás možná trošku zklamu, ale systém Home Assistant není pro každého. Jestli je poslání emailu, příspěvek na Facebooku nebo stažení aplikace vaším IT vrcholem budete mít situaci o dost obtížnější než ti zkušenější. Neříkám, že by jste se do toho neměli pouštět, návodů najdete určitě spoustu, ale možná uděláte lépe když poprosíte někoho zkušenějšího.

Moje základní obrazovka systému HA

Základní obrazovka mého systému Home Assistant. Je důležité vědět, že si ji můžete plně upravovat podle sebe. Pro mne je důležité, že vidím klíčové hodnoty a mohu ovládat spotřebiče.

Proč vlastně HA chtít?

Home Assistant řeší jednu klíčovou věc, která vás pokud máte doma některé chytré věcičky neskutečně štve. Každá má svojí aplikaci, v telefonu jich máte hned několik a každá ovládá nebo ukazuje něco jiného. No a to není zrovna moc pohodlné. Mnohem lepší je když to všechno máte v jedné appce. Seřazené a pojmenované podle sebe, jasně že to není všechno co HA umí, ale na to se podíváme v jednotlivých článcích.

Všechny data zůstávají u vás doma

Všechny data z provozu systému zůstávají v bezpečí uložené pouze u vás doma, respektivě na počítači na kterém HA běží. Obrovská výhoda pro ty, kteří chrání své soukromí a zároveň i odpovědnost, protože při kolapsu PC o všechno přijdete. Je tedy důležité systém pravidelně zálohovat a udržovat aktuální.