Home Assistant pro pokročilé

Mrkneme se zběžně na instalaci i na to na jaká zařízení HA nejlépe nainstalovat.

Instalace Home Assistant

Nebude tu rozebírat kompletní instalaci systému. Nejlépe uděláte pokud navštívíte stránku Home Assistant a tam se dozvíte vše co potřebujete vědět o instalaci a zprovoznění systému. Dám vám jen pár rad co určitě udělat.

Volte vhodné zařízení

Operační systém se dá nainstalovat na spoustu zařízení. Klíčová je spolehlivost a nízká spotřeba, protože PC poběží neustále. Oblíbené je Rapsberry Pi, ale jestli mohu doporučit, vyhněte se mu. S ohledem na budoucnost vám jeho výkon nemusí stačit a počáteční rychlá reakce systému vezme za své při instalaci více integrací a především při zprovoznění InfluxDB (pro archivaci dat) a Grafany pro jejich zobrazení. Používám mini PC Dell Optiplex 5050 micro (koupíte bazarový) a vše zvládá bez problémů se spotřebou cca 10W, tady není co řešit. Vyndejte z něj SSD disk připojte ho jako externí ke svému PC a můžete začít instalovat HA. Po instalaci ho vraťte do mini PC a pokračujte podle návodu na webu.

Zafixujte IP adresu

První co určitě udělejte po úspěšné instalaci HA je, že na svém routeru zafixujte jeho IP adresu. Vyhnete se tak problémům kdy mu váš router po restartu přidělí jinou. Většinou to uděláte jednoduše tak, že otevřete nastavení svého routeru, vyhledáte PC s nainstalovaným Home Assistantem a zafixujete jeho IP adresu.

Máte nainstalováno?

Skvělé a gratuluji, teď již můžete začít používat HA dle své libosti. Začněte integrací nějaké zajímavé chytré věcičky a nezapomeňte si také stáhnout aplikaci do svého mobilního telefonu nebo tabletu. Doma na wifi vám bude fungovat ihned, pokud ji však opustíte budete potřebovat účet u Nabu Casa. To je ta jednodušší a lepší cesta, není však zdarma. Jde o placenou funkci, ceník a návod jak zprovoznit ovládání Home Assistenta mimo domácí wifi síť najdete na webu. Je dobré vědět, že všechny vybrané peníze jdou zpět do dalšího vývoje, podpoříte tak drobnou částkou vývojáře, kteří mají celý ekosystém na starosti.