Energie je základ všeho

Zamysleli jste se někdy nad tím jaké by to bylo bez elektrické energie?

Ještě než se pustím do tématu fotovoltaiky trochu do hloubky mám na vás jednu věc k zamyšlení. V klidu si sedněte a popřemýšlejte nad tím co je ve vašem životě skutečně důležité. Ano, určitě je to rodina, práce atd. ale jak vysoko je na vašem žebříčku elektrická energie? Nevzpomněli jste si na ni? To je vážně škoda, protože bez ní nejsme doslova nic. Vím, že ji berete jako samozřejmost, že prostě ze zásuvky teče a hotovo, ale jak dlouho jste schopni bez ní přežít? To je ten největší důvod, proč si chtít pořídit FVE elektrárnu. Vyrábět něco tak klíčového jako je elektřina a minimalizovat rizika závislosti jako jsou výkyvy ceny nebo dostupnosti na někom jiném nemá nevýhody. Jistě, neporadíte si v našich končinách po celý rok, ale když zvolíte dobře zbytek technologií dostanete se s mírou soběstačnosti na velmi vysoké procento.

Naše FVE elektrárna

Jde o klasickou instalaci obvyklou pro naše končiny. 10 kWp rozložených do dvou stringů 4.5 kWp na východ a 5.5 kWp na západ. To nám poskytuje dostatek energie od rána do večera. Střídač GoodWe s výkonem 8 kW a baterie s kapacitou 15 kWh. Přetoky ukládáme do bojleru.

Monitoring elektrárny

Co se týče monitoringu elektrárny jde o klíčovou součást instalace. Nicméně monitoring střídače GoodWe (u ostatních nevím, ale nejspíš jsou na tom stejně) má docela dost nedostatků jako výpadky cloudů, pomalá aktualizace dat, nepřehlednost atd. Pominu, že nejsou stavěné pro specifika českého trhu a toho jak se u nás počítá vyúčtování, to není jejich chyba. Kvůli tomuhle všemu monitoring výrobce prakticky vůbec nepoužívám. Vzal jsem si do parády open source systém Home Assistant a postavil na něm svůj.

Základní přehled o energii

Jde o jednoduchou obrazovku, později se podíváme i na jiné a rozebereme si je do více detailů. Jako základní přehled o tom co se děje s elektrickou energií je ale skvělý, protože nechrlí spoustu čísel a ty klíčové jsou dobře vidět. Mějte na paměti, že takto vizuálně vaše obrazovka vypadat nemusí. Přizpůsobit si ji můžete podle sebe.

Pro začátek to o elektřině stačí

Už znáte můj pohled na elektřinu a její výrobu pomocí fotovoltaiky. Teď se do problematiky pomořím trochu do hloubky a vy můžete se mnou.