Soběstačný dům

Vybudovat nebo přestavět soběstačný dům nemusí  být iluze.

Nejprve je třeba pochopit o co vlastně jde

Nebudeme se bavit o úplně soběstačném domě, to je jiná kapitola příběhu a mnohem lépe se bude budovat úplně od základu. Spíše se zaměřím na to, jak z toho co již nejspíš máte vybudovat dům s vysokou mírou energetické soběstačnosti.

Proč je soběstačnost důležitá

Je to prosté, stačí se zamyslet nad tím co je pro vás v životě důležité. Spousta z vás řekne rodina, práce, přátelé. To je jistě pravda, ale jak vysoko na žebříčku máte tak obyčejnou věc jako je elektrická energie? Zapomněli jste na ní? to je vážně škoda, protože v našich životech hraje klíčovou roli. Potřebujeme ji všichni ke všem činnostem a není to o tom, že bez ní nám nehraje televize. Bez ní chodíte ve špinavém oblečení, nenatankujete auto, nenakoupíte, nevyzvednete léky, jste bez práce atd. Tak a teď si odpovězte na otázku – chcete být v tak klíčové věci skutečně závislý na někom jiném kdo vám navíc diktuje cenu nebo zvrátíte situaci ve svůj prospěch a tam kde je to možné, tedy doma si ji vyrobíte? Ale pozor, stejná situace se opakuje třeba u pitné vody nebo tepla. No a právě proto, je vysoká míra soběstačnosti tak důležitá.

Technologie, bez kterých se neobejdete

Spoustě z vás se tahle kapitola nebude číst snadno, ale bez těchto technologií se neobejdete.

FVE elektrárna

Bez vlastní vyrobené elektřiny to prostě nepůjde. Funguje na ni naprosto všechno a jsme na ní závislý, všichni. Naštěstí už jde dnes o rozšířenou technologii.

Bateriové úložiště

Když už energii vyrobíte, musíte ji mít kam uložit a odkud brát. Nemůžete budovat soběstačný dům a při každém západu slunce elektřinu kupovat.

Tepelné čerpadlo

Sice funguje na elektřinu, ale pro stejný výkon jako topné těleso ji spotřebuje 3-4x méně a v tom je jeho to kouzlo. 

Izolace domu

Klíčová věc pro uchování tepla nebo chladu v domě. Kvalitní izolace (stěn, oken, dveří, střechy, stropu atd.) sníží spotřebu na nutné minimum.